TV serialai

Lengvi randominiai paplepėjimai apie gyvenimą
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2023-04-27 15:21

Anime su fantastika ar be seniai nedomina. Matęs kažkada "Liūtą karalių" ir "Ledynmetį" iš reikalo, bet suprantama šioks ar kitoks anime nesudomino. Vaikai išaugę iš anime amžiaus (jei toks dar yra), bet turi savo mainsteamus ar kažkokias nišas. Su maniškėm nesutampa
Nei vienas iš tavo minėtų nėra anime, ir ne visi net ir vakarietiški animaciniai filmai yra skirti vaikams. Pvz., mano mėgstamiausia all time great komedija Archer (vakarietiška animacija, ne anime) :)
majolis
skeptikas
Posts: 641
Joined: 2016-03-20 20:24

2023-04-28 12:16

Seianus wrote:
2023-04-27 15:21
Nei vienas iš tavo minėtų nėra anime, ir ne visi net ir vakarietiški animaciniai filmai yra skirti vaikams. Pvz., mano mėgstamiausia all time great komedija Archer (vakarietiška animacija, ne anime) :)
Na va - toks aš ir žinovas, kas parodo patinka ar ne man animacija. Anime pasirodo animacijos žanras, o aš pamaniau, kad dabar ji taip trumpiau vadinama. :) Prisiminiau ta proga "Centrinį parką", Simpsonus, šeimynas iš akmens amžiaus... Matęs tik kai ką, nors kai pasirodė, Lietuvoje daug kas vakarais žiūrėjo. Irgi neblogos komedijos, bet kažikaip pro mane neužkabindamos praėjo. Arčerį pasistengsiu pažiūrėt.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2023-04-28 20:46

majolis wrote:
2023-04-28 12:16
Irgi neblogos komedijos, bet kažikaip pro mane neužkabindamos praėjo.
O tai tau komedijos, dramos ar jų mišiniai serialuose ir pan. labiau prie širdies? :) Man tai turbūt jų mišiniai.
majolis
skeptikas
Posts: 641
Joined: 2016-03-20 20:24

2023-04-30 09:53

Svetimas wrote:
2023-04-28 20:46
O tai tau komedijos, dramos ar jų mišiniai serialuose ir pan. labiau prie širdies? Man tai turbūt jų mišiniai.
Klausimas apie kontekstą.

Pvz, yra sovietinė Gaidajaus komedija „Briliantinė ranka“, net nežinau, ar kas čia ją matęs. Apie brangenybių kontrabandą į sovietų sąjungą, kur pagrindinis bandiūga, sodindamas medžius, jas atkasė, gavo kažkiek proc. vertės rubliais ir nusipirko „moskvičių“. Buvo juokinga, bet prieš kelis desetkus metų savęs paklausiau – ar verta kontrabanduoti briliantus į sovietus, kad nusipirktum sušiktą moskvičių? Suprantama, kad tai absurdas, nors iš absurdo gavosi kultinė komedija. Nemanau, kad tokią mintį turėjo ir autorius, bet pati komedijos idėja man virto absurdu kontekste. Arba, jei pradėti nuo pradžių, nuo Č. Čaplino - tas chrestomatinis juokingas epizodas, kai herojus apžiulpinėjo batų vinis, juokingas, o iš kitos pusės nelabai, nes žinai tragišką situaciją, kuri buvo aukso karštligės metu. Va tokį dvejopą jausmą praktiškai visur komedijose derėtų patiri, net ir anekdotuose apie petką ir čiapajevą, nes sąmoningai ar ne vertininamas kontekstas.

Tarp kitko - dažnai pakalbame, ar vaikai supranta pvz. Ilfo ir Petrovo humorą. Dauguma sako ne, o sakau kad supranta, gal tik reikia kai ką paaiškinti, pvz., kas yra bolševikas. Paprastai kaip pavyzdį naudojęs XIX a. "Trise valtimi", kur humorą visų vaikai supranta. Bet ten humoras kasdienis, buitinis, ir taip gali atsitikt visur ir visada, jokio konteksto nereikia, visiems ir visur suprantama ir juokinga - knygos kontekstas laiko prasme universalus. Tai savotiškai išskirtinis atvejas, todėl kaip argumentas Ilfo ir Petrovo aveju nelabai tinka, nes reikia aiškinti kontekstą, dėl ko humoras dažnokai ir nukenčia. Vaikai atrodo supranta I. ir P. humorą.

Geram humorui būdingas "tragiškumas", t.y, reikalinga refleksija konteksto prasme. Humoro "vidus" - daugumoje atvejų - yra tragiškas, nu ne tragiškas, bet bent jau nelabai juokingas, jei giliau pakapstyti. Todėl dėl mišinio sutinku. Pvz., „Begėdis“ yra juokingas, bet kartu ir tragiškas, nes humoristiškai parodomas biedniakų kasdienis gyvenimas.

Nu ir optimizmas, be jo komedija yra ne komedija - „Jei diedukas taip pasakė, reiškia bus gerai“, netiksliai perfrazuojant repliką iš kažkokios komedijos. :) (šlubuoja klaviatūra, kai ko nemuša, pvz., z ir kablelio - kontekstas, ką padarysi...).
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2023-05-01 11:15

majolis wrote:
2023-04-28 12:16
Na va - toks aš ir žinovas, kas parodo patinka ar ne man animacija. Anime pasirodo animacijos žanras
Jei dar tiksliau, tai labiau stilius. Anime apima visą tą patį žanrų spektrą kaip ir vaidybiniai filmai - komedijos, dramos, siaubo, fantastika, vaikams, suaugusiems, nuotykiniai, filosofiniai, you name it.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2023-05-01 13:18

majolis wrote:
2023-04-30 09:53
Geram humorui būdingas "tragiškumas", t.y, reikalinga refleksija konteksto prasme. Humoro "vidus" - daugumoje atvejų - yra tragiškas, nu ne tragiškas, bet bent jau nelabai juokingas, jei giliau pakapstyti. Todėl dėl mišinio sutinku.
Man gal labiau užsifiksavęs kiek priešingas dalykas, kai tam tikras humoras padeda geriau išryškinti dramatiškus dalykus, situacijas ar pan.
Kaip kad "Gyvenimas yra gražus" filme, Balio Sruogos "Dievų miškas" romane ir pan.
majolis wrote:
2023-04-30 09:53
Tarp kitko - dažnai pakalbame, ar vaikai supranta pvz. Ilfo ir Petrovo humorą. Dauguma sako ne, o sakau kad supranta, gal tik reikia kai ką paaiškinti, pvz., kas yra bolševikas.
Manau nemaža dalis vaikų labai neblogai supranta intuityviame lygyje. Tik jų domėjimosi sritys ir specifika nemenkai skiriasi nuo to, kas buvo aktualiau tais laikais, kai buvai vaikas.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2023-05-03 19:45

majolis wrote:
2023-04-30 09:53
Tarp kitko - dažnai pakalbame, ar vaikai supranta pvz. Ilfo ir Petrovo humorą. Dauguma sako ne, o sakau kad supranta, gal tik reikia kai ką paaiškinti, pvz., kas yra bolševikas. Paprastai kaip pavyzdį naudojęs XIX a. "Trise valtimi", kur humorą visų vaikai supranta.
O tai visgi gal gali kiek paaiškinti, pvz., kas tavo sąvokų sistemoje yra bolševikas (ir kodėl tai aktualu Ilfo ir Petrovo humoro kontekste)?
majolis
skeptikas
Posts: 641
Joined: 2016-03-20 20:24

2023-05-07 16:03

Svetimas wrote:
2023-05-03 19:45
O tai visgi gal gali kiek paaiškinti, pvz., kas tavo sąvokų sistemoje yra bolševikas (ir kodėl tai aktualu Ilfo ir Petrovo humoro kontekste)?
Nėra ką aiškinti - bolševikas yra bolševikas, sąvokų sistema tokia kaip visų. "Aukso veršyje" buvo beprotnamio epizodas, kur vienas riktelėjo "Ir tu, Brutai, parsidavei bolševikams !?". Po to pasiūlė Berlagai panašiai parėkauti už beprotnamio sienų, o pats dar klyktelėjo "Visi į Steigiamąją Dūmą!!!". Sanitarai nereagavo, ir Berlaga nusiteikė apsistoti beprotnamyje, kur gyventi pakenčiama, o atsakingi darbuotojai nesuks smegenų. Dabar suabejojau, ar frazėje bolševikai, ar atsakingi darbuotojai, bet tai esmės nekeičia - ir eilinis amerikėnas I. ir P. humoro nesuprastų, nes niekas nepaaiškins, kas buvo bolševikas ar atsakingas darbuotojas. O kas buvo NEP-as ir aš jau nepaaiškinsiu. :)
majolis
skeptikas
Posts: 641
Joined: 2016-03-20 20:24

2023-05-18 20:14

Seianus wrote:
2023-04-27 15:21
Pvz., mano mėgstamiausia all time great komedija Archer (vakarietiška animacija, ne anime)
Pažiūrėjau gal 5 epizodus, ir pasirodė, kad trolini - all time great komedija ir tt. Spėju , kad taip ir yra, kas būtų ok. Jei kitaip, manau atsiliepsi. :)
P.S. Nei į tvorą, nei į mietą - gal žinai ar pažįsti - bandau įsisavint dexcom one diabeto kontrolei, bet nesigauna. Gal ką?
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2023-05-19 14:02

majolis wrote:
2023-05-18 20:14
Pažiūrėjau gal 5 epizodus, ir pasirodė, kad trolini - all time great komedija ir tt. Spėju , kad taip ir yra, kas būtų ok. Jei kitaip, manau atsiliepsi. :)
Netrolinu. Archer mano - ir ne tik mano - nuomone yra viena iš all time great komedijų. Animacijoje man asmeniškai tai vienareikšmiškai geriausia.

Reik suprasti, kad tau nepatiko? :) Ką gi, skonio reikalas matyt.
majolis
skeptikas
Posts: 641
Joined: 2016-03-20 20:24

2023-05-20 18:01

Seianus wrote:
2023-05-19 14:02
majolis wrote:
2023-05-18 20:14
Pažiūrėjau gal 5 epizodus, ir pasirodė, kad trolini - all time great komedija ir tt. Spėju , kad taip ir yra, kas būtų ok. Jei kitaip, manau atsiliepsi. :)
Netrolinu. Archer mano - ir ne tik mano - nuomone yra viena iš all time great komedijų. Animacijoje man asmeniškai tai vienareikšmiškai geriausia.

Reik suprasti, kad tau nepatiko? :) Ką gi, skonio reikalas matyt.
Mane visada užpisa pasakymas all time great. Arčeris juokingas, rašau, kažką atsimenu ir esu išsišiepęs, juokinga. Bet jame jokios animacijos nėra - kažką papaišo ir taškas, gal būt specialiai toks "stilius". Pvz., anime tai apskritai kitas lygis, o Arčeryje animacija primityvi, ten anekdotas esmė. Bet tų anekdotų žinau doxj., ir kad žiūrėt animaciją tuom tikslu nu sorry. Taip kad - dar kart pasiūlau pažiūrėt "Shameless" ("Archer" pažiūrėjau :) ), ten komedija ir tragedija, daugiau komedijos. O man komedijos etalonas yra "Aukso veršis", vat nežinau ar matęs ar ne. Apie Šuriką tyliu.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2023-05-20 19:02

majolis wrote:
2023-05-20 18:01
[...]Arčeryje animacija primityvi, ten anekdotas esmė. Bet tų anekdotų žinau doxj., ir kad žiūrėt animaciją tuom tikslu nu sorry.
Spėju, majoli, "Archer" rusų kalba žiūrėjai? :)
Jei taip, tai dar save papildomai ir kalbos barjeru apsisunkinai, kad įeitum į šiek tiek kitokios kalbos humoro specifiką/kultūrą (aš pats "Archer" kol kas nematęs).
Tuo labiau, kad nėra lengva padaryti gerą vertimą, ypač ten, kur kalbamo teksto prasmė ir tam tikras kontekstas yra svarbus. Pamenu draugas net ir "The Great Dictator" filme, kuriame daug kur dominuoja gan paprastas slapstick humoras ar pan., nemažai prakaitavo ir vargo, kad bent kažkiek padoriau išverstų (mėgėjiškai) subtitrus į lietuvių kalbą.
majolis
skeptikas
Posts: 641
Joined: 2016-03-20 20:24

2023-05-20 21:40

Svetimas wrote:
2023-05-20 19:02
majolis wrote:
2023-05-20 18:01
[...]Arčeryje animacija primityvi, ten anekdotas esmė. Bet tų anekdotų žinau doxj., ir kad žiūrėt animaciją tuom tikslu nu sorry.
Spėju, majoli, "Archer" rusų kalba žiūrėjai? :)
Jei taip, tai dar save papildomai ir kalbos barjeru apsisunkinai, kad įeitum į šiek tiek kitokios kalbos humoro specifiką/kultūrą (aš pats "Archer" kol kas nematęs).
Tuo labiau, kad nėra lengva padaryti gerą vertimą, ypač ten, kur kalbamo teksto prasmė ir tam tikras kontekstas yra svarbus. Pamenu draugas net ir "The Great Dictator" filme, kuriame daug kur dominuoja gan paprastas slapstick humoras ar pan., nemažai prakaitavo ir vargo, kad bent kažkiek padoriau išverstų (mėgėjiškai) subtitrus į lietuvių kalbą.
Taip, rusų kalba. Ir aišku, kad pats nematęs. :) Sunku versti ir išlaikyti humorą, bet puikiai versta ir išversta, pvz.., Šveikas verstas į lietuvių iš rusų. Bl.., zjb išversta.. O Erlicką į anglų išverstum?
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2023-05-22 04:47

Svetimas wrote:Jei taip, tai dar save papildomai ir kalbos barjeru apsisunkinai, kad įeitum į šiek tiek kitokios kalbos humoro specifiką/kultūrą (aš pats "Archer" kol kas nematęs).
Jei ir nematęs, tai pataikei kaip pirštu į akį, nes žodžių žaismo ten per akis. Neįsivaizduoju, ką daryčiau, jei man tektų jį versti į kitą kalbą. Archerį kaip ir Tarantino, reikia žiūrėti angliškai ir taškas.
Majolis wrote: o Arčeryje animacija primityvi
Ten animacija man labai patinka, o vėlesniuose sezonuose išvis kosminė. Nepalyginsi su kokiais Simpsonais ar South Parku ar dauguma kitų vakarietiškų serialų. Nebent kalbėdamas apie animaciją, turi omeny kažką kito.

Anime yra visas spektras nuo niekam tikusios iki labai įspūdingos, sunku taip urmu visą anime lyginti su Archeriu.
O man komedijos etalonas yra "Aukso veršis", vat nežinau ar matęs ar ne. Apie Šuriką tyliu.
Skaitęs knygą. Nebloga pamenu buvo, nors tuo metu gali būti, kad ne viską supratau. Šurikas nepatiko. Apskritai sovietinio šūdo ir ypač jų šūdinų overratintų komedijų nežiūriu ir neketinu.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2023-05-26 06:31

Seianus wrote:
2023-04-23 02:19
Anime buvo nerdiški prieš 30 metų. Dabar tai yra mainstreamas, kaip ir beveik viskas, kas anksčiau buvo nerdiška ar nišiška.
Šiek tiek nuskambėjo kaip koks nusivylimas iš tavo pusės. Pasirodė?
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2023-05-26 10:13

Svetimas wrote:
2023-05-26 06:31
Seianus wrote:
2023-04-23 02:19
Anime buvo nerdiški prieš 30 metų. Dabar tai yra mainstreamas, kaip ir beveik viskas, kas anksčiau buvo nerdiška ar nišiška.
Šiek tiek nuskambėjo kaip koks nusivylimas iš tavo pusės. Pasirodė?
Tik konstatavau faktą.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2023-05-26 11:20

Seianus wrote:
2023-05-26 10:13
Tik konstatavau faktą.
Smalsu apie ką konkrečiau konstatavai faktą, nes nelabai supratau? Man atrodo, kad kokioj Japonijoj anime buvo pakankamai mainstream (bent jau kokius pastaruosius 40 m.). O gal tu daugiau apie tai, kad video produkcija (anime ir pan.) toj pačioj Japonijoj su laiku kažkiek pagal populiarumą išstūmė komiksus ar pan., dėl ko irgi nesu tikras?
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2023-05-30 08:34

Svetimas wrote:
2023-05-26 11:20
Smalsu apie ką konkrečiau konstatavai faktą, nes nelabai supratau?
Lyg sakei, jog anime yra nerdiškas hobis. Konstatavau, kad nebėra.
Post Reply