Kokią knygą dabar skaitai?

Lengvi randominiai paplepėjimai apie gyvenimą

Ar skaitote knygas?

Taip
105
81%
Retai
20
16%
Ne
4
3%
 
Total votes: 129
Gabriele333

2023-02-22 08:47

Sveiki, kokią paskutinę gerą detektyvinę knygą skaitėte? Reikia naujų rekomendacijų. Asmeniškai labiausiai patikusios tai Jo Nesbo ir Tess Gerritsen kūrybos, bet jau viską baiginėju, tad ieškau kažko naujo :D
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2023-11-03 16:07

RB wrote:
2021-01-12 16:43
Švenčių proga eilinį kartą suskaičiau Joe Abercrombie „First Law“ trilogiją ir tęsinius. Vis dar manau, kad tai vienas geriausių fantasy žanro kūrinių šalia G. R. R. Martin'o „A Song of Ice and Fire“ su tuo neginčytinu privalumu, kad jis yra užbaigtas. Įdomūs ir įtikinantys personažai, smagus rašymo stilius (pamenu, pirmą kartą skaitant jis man vietomis kliuvo, bet dabar niekaip nebesuprantu, kuo), negailestingas trope'ų laužymas.
Be jokios progos nuo vasaros pradžios pabaigiau 9 knygas iš eilės, paskutiniąją prieš kelias dienas, ir tik tuomet atradau, kad yra ir dešimtoji - apsakymų rinkinys, chronologiškai einantis prieš antrąją trilogiją, kurio tuoj ir imsiuosi. Gaila, kad nesigavo visiškai iš eilės, bet ką dabar jau padarysi. Kaip turbūt galima spręsti iš fakto, kad suskaičiau tokį knygų kiekį - patiko. Švelniai tariant. Metų atradimas, o gal ir dešimtmečio, abejoju, ar iki 2031 perskaitysiu ką nors bent panašiai gero. Netgi pagal gerumą lyginčiau su ASOIAF, kas dar ne taip seniai man būtų atrodę šventvagyste. Dar įspūdingiau, kad lygis vis kyla, pirma knyga buvo pakankamai gera, kad tęsčiau, bet trūkumų nemažai. Trilogija užbaigta stipriai. Best Served Cold - labai labai patiko. The Heroes - šedevras. Antroji trilogija - šedevrų šedevras. Red Country neypač tik patiko, lyginant su kitomis, bet vis dar labai gera.

Ditirambų čia galėčiau pridainuoti dar kelis puslapius, bet tingiu, tai tik aptarsiu kelis dalykus.

Visur ji priskiriama taip vadinamajam grimdark fantasy požanriui, mano nuomone, nevisai teisingai. Ne tai, kad ten trūktų grim ir dark, bet netrūksta ir puikaus humoro. Labiau primena Dievų mišką. Arba, iš to paties žanro - Sapkowskio „Raganius“ irgi pakankamai grim ir dark ir puikus juodas humoras sukelia nei grim, nei dark, o labai smagią nuotaiką. Dar keisčiau, kai visokie internetiniai apžvalgininkai sako, jog čia pirmoji, esminė ir kitaip svarbi grimdark fantasy požanrio serija. Alio, ASOIAF yra daug labiau grim, daug labiau dark ir daug labiau senesnė. Taip pat ir „Raganius“. Net ir The Black Company (pirma knyga – 1984) galima laikyti grim dark.

Antroji trilogija The Age of Madness, ypač paskutinė knyga, gal grimdark etiketės nusipelnė kiek labiau. Bet šiaip ar taip, Abercrombie nei pradėjo šį požanrį, nei jį definino, nei dar ką ypatingo nuveikė, išskyrus kad parašė vieną geriausių knygų serijų fantasy istorijoje.

Kitas dalykas, dėl palyginimų su ASOIAF. Tiesą sakant, mano nuomone turi mažai bendro, ir panašumai labiau paviršutiniai. Siužetas perteikiamas pakaitomis iš kelių biased personažų požiūrio taškų. Personažai parašyti labai stipriai ir įsimenančiai. Siužetas vystosi labiau pagal realaus pasaulio, nei literatūrines taisykles. Magija egzistuoja, bet pakankamai reta, kad ja daug personažų net netikėtų. Pasaulis tikrai grim ir švelniai tariant ne toks, kuriame norėtųsi gyventi. Ir turbūt viskas. O skiriasi net pats rašymo principas, Martinas akivaizdžiai leidžia viskam vystytis natūraliai kaip atrodo berašant, jei ir turi kokį bendrą planą ateičiai, jis labai lankstus. Abercrombis parašo visą trilogiją dar prieš pradėdamas šlifuoti ir išleisdamas pirmąją jos knygą. Ir skaitant tas labai jaučiasi, abu variantai man patinka savaip, bet Martino - labiau įtraukiantis. Na, apskritai jas lyginti neperdaugiausia prasmės, nes skirtingos epochos, Abercrombis rašydamas neabejotinai stovėjo ant Martino pečių ir tęsė jo pradėtą darbą - fantasy stereotipus ir nusistovėjus bruožus laužė dar toliau. Jau vien tai, kad nėra viduramžių stazės - gaivaus oro gurkšnis gūsis uraganas.

Trečias dalykas, pagal Best Served Cold kind of planuojama statyti filmą, laukiu su labai atsargiu optimizmu. Gan įdomus sprendimas pradėti ne nuo pradžių, nes knyga nors ir standalone, joje netrūksta dalykų, normaliai suprantamų tik iš pradžių perskaičius pirmąją trilogiją. Bijau, kad filme bus prarasta labai daug šarmo. Arba - idealus variantas - daug dalykų supras tik skaitę knygas.

Trečias su puse dalykas, kad jei filmas susilauks pasisekimo, gal Abercrombie išleis ir lietuviškai. Kaip ir Martiną išleido, kai serialas sulaukė pasisekimo. Viena vertus, norisi ją rekomenduoti žmonėms, kurie kitaip neperskaitys, nes vis dar bijo persilaužti ir pradėti skaityti angliškai. Kita vertus, nežinau, ar ramia sąžine galiu rekomenduoti lietuviškus leidimus žmonėms, su kuriais santykiai šiltesni už buvimą mirtinais priešais.
Post Reply