Klimato kaita

Visi mes siekiame pažinti mus supantį pasaulį. Ką jau atradome ir kas dar liko atrasti? Visos su pasaulio pažinimu susijusios temos - čia.
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2022-08-01 12:32

Siūlau šitą knygelę parodyti mūsų laikų mokslininkams, jie aiškiai nesigaudo ir kelia isteriją dėl nieko.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2022-08-01 13:32

Lionginas wrote:
2022-08-01 12:32
Siūlau šitą knygelę parodyti mūsų laikų mokslininkams, jie aiškiai nesigaudo ir kelia isteriją dėl nieko.
Prie ko čia tai? Aš nesakau, kad dabar nevyksta klimato atšilimas - man tik kartais atrodo, kad dominuojantis naratyvas dėl to reiškinio yra pora oktavų per daug isteriškas.. Bet čia jau kita kalba.

Šiuo atveju, aš nustebau tik dėl to, kad mano knygelėje atšilimo procesas (bent jau Antarktidoje) stebimas keliais dešimtmečiais anksčiau, nei rodo šiuolaikiniai grafikai.
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2022-08-01 14:32

Vilius wrote:
2022-08-01 13:32
Lionginas wrote:
2022-08-01 12:32
Siūlau šitą knygelę parodyti mūsų laikų mokslininkams, jie aiškiai nesigaudo ir kelia isteriją dėl nieko.
Prie ko čia tai? Aš nesakau, kad dabar nevyksta klimato atšilimas - man tik kartais atrodo, kad dominuojantis naratyvas dėl to reiškinio yra pora oktavų per daug isteriškas.. Bet čia jau kita kalba.
Tai aš ir sakau: "kelia isteriją dėl nieko". Imi 60+ metų senumo knygelę ir ten yra viskas, ko reikia norint jaustis ramiai.
Vilius wrote:
2022-08-01 13:32
Šiuo atveju, aš nustebau tik dėl to, kad mano knygelėje atšilimo procesas (bent jau Antarktidoje) stebimas keliais dešimtmečiais anksčiau, nei rodo šiuolaikiniai grafikai.
Lokalūs atšilimai ar atšalimai mažai ką reiškia. Globalinis atšilimas nereiškia, kad visas pasaulis tolygiai sušils. Dėl lokalinių ypatybių kai kur gali ir atšalti.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2022-08-01 17:19

Lionginas wrote:
2022-08-01 14:32
Tai aš ir sakau: "kelia isteriją dėl nieko". Imi 60+ metų senumo knygelę ir ten yra viskas, ko reikia norint jaustis ramiai.
Kažkoks piktas tu šiandien..
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2022-08-01 18:09

Sutinku, kad naratyvas per daug isteriškas, bet nemanau, kad ta knygutė kažkaip su tuo susijusi ar kažkuo pagelbėtų, isterišką naratyvą kursto ne mokslininkai, o šūdasklaida ir politikai. Kita vertus, jei nieko rimto nebus imtąsi dar kokį dešimtmetį, tas pats naratyvas jau gali pradėti atrodyti per mažai isterišku.
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2022-08-01 19:08

Seianus wrote:
2022-08-01 18:09
Kita vertus, jei nieko rimto nebus imtąsi dar kokį dešimtmetį, tas pats naratyvas jau gali pradėti atrodyti per mažai isterišku.
Manau, nėra jokio "jei", nieko reikšmingo imtasi tikrai nebus, tiesiog ne tokia žmogaus natūra. Bet tebūnie tai Viliaus vaikų ir anūkų problema.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2022-08-01 20:14

Kad jau prakalbom apie klimato isterijas.. Ką galvojat apie tas neseniai vykusias istorijas, kur keli šūdžiukai prisiklijavo rankas prie garsių paveikslų?

Pvz.:
1000.jpeg
(apnews.com)
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2022-08-01 20:21

Arba dar vienas. Tikrai šiuolaikinis (žr. pabrauktas vietas citatoje) didvyris.
A man disguised as an elderly woman in a wheelchair has thrown cake at the Mona Lisa, Leonardo da Vinci's famous painting at the Louvre in Paris.

The piece, which was undamaged, was left with white cream smeared across its protective glass.

The perpetrator, seen wearing a wig and lipstick, urged people to "think of the Earth" while being led from the scene.
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2022-08-01 22:10

Lionginas wrote:
2022-08-01 19:08
Seianus wrote:
2022-08-01 18:09
Kita vertus, jei nieko rimto nebus imtąsi dar kokį dešimtmetį, tas pats naratyvas jau gali pradėti atrodyti per mažai isterišku.
Manau, nėra jokio "jei", nieko reikšmingo imtasi tikrai nebus, tiesiog ne tokia žmogaus natūra. Bet tebūnie tai Viliaus vaikų ir anūkų problema.
Na va, žiūrėk, gal dar mūsų gyvenimų laikotarpiu bus įminta didžiojo filtro paslaptis :)

Bet šiaip manau per daug pesimistiškai žiūri.
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2022-08-02 07:01

Seianus wrote:
2022-08-01 22:10
Bet šiaip manau per daug pesimistiškai žiūri.
Manau, žiūriu gana realistiškai. Su laiku, norint kažkaip sustabdyti klimato kaitą, reikės vis didesnių pastangų. Kuo didesnių pastangų reikės, tuo didesnės isterijos kėlimu bus kaltinami jų šalininkai. Kažkas bus daroma, tačiau neadekvačiai per mažai. Todėl protingiausia, ką šiuo metu galima daryti, tai mesti pastangas prisitaikant prie tos kaitos, o ne ją stabdant. Na tarkime, Lietuvai jau dabar reikia galvoti apie kur kas aukštesnes tvoras pasienyje.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2022-08-02 10:48

Lionginas wrote:
2022-08-02 07:01
Kažkas bus daroma, tačiau neadekvačiai per mažai. Todėl protingiausia, ką šiuo metu galima daryti, tai mesti pastangas prisitaikant prie tos kaitos, o ne ją stabdant. Na tarkime, Lietuvai jau dabar reikia galvoti apie kur kas aukštesnes tvoras pasienyje.
100% sutinku su šita dalimi. Nerealistiška tikėtis tokio lygio vienybės visos planetos mastu, kurios reikėtų įgyvendinti tikrai reikšmingoms permainoms. O net ir tuo atveju - kas žino, ar to užteks? Gi gali būti, kad mes jau triggerinom kažkokį procesą planetos atmosferoje, kurio jau net ir prie geriausių norų nebeįmanoma sustabdyti - nu kol pati planeta neras naujo daugiau-mažiau stabilaus balanso. Tai geriausia, ką dabar galime padaryti, yra reaguoti į tai kas vyksta, ir stengtis sumažinti žalą, kiek tai įmanoma - ir svarbiausia, patiems nepridaryti daugiau žalos, nei būtina.
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2022-08-02 11:08

Vilius wrote:
2022-08-02 10:48
Lionginas wrote:
2022-08-02 07:01
Kažkas bus daroma, tačiau neadekvačiai per mažai. Todėl protingiausia, ką šiuo metu galima daryti, tai mesti pastangas prisitaikant prie tos kaitos, o ne ją stabdant. Na tarkime, Lietuvai jau dabar reikia galvoti apie kur kas aukštesnes tvoras pasienyje.
100% sutinku su šita dalimi. Nerealistiška tikėtis tokio lygio vienybės visos planetos mastu, kurios reikėtų įgyvendinti tikrai reikšmingoms permainoms. O net ir tuo atveju - kas žino, ar to užteks? Gi gali būti, kad mes jau triggerinom kažkokį procesą planetos atmosferoje, kurio jau net ir prie geriausių norų nebeįmanoma sustabdyti - nu kol pati planeta neras naujo daugiau-mažiau stabilaus balanso. Tai geriausia, ką dabar galime padaryti, yra reaguoti į tai kas vyksta, ir stengtis sumažinti žalą, kiek tai įmanoma - ir svarbiausia, patiems nepridaryti daugiau žalos, nei būtina.
Geriausia, ką buvo (ir gal vis dar) galima padaryti, tai neleisti klimatui keistis. Ekonomiškai tai būtų buvę pigiausias variantas. Ekonomiškai brangiausias variantas tai be abejo bus prisitaikymas prie padarinių. Tiesiog kažin, ar koks nors kitas variantas lieka, tai gal geriau nešvaistyti pinigų beviltiškam reikalui.

Tarkime, individuali dilema - pirkti elektromobilį ar likti su dyzeliu ir už sutaupytus pinigus apsirūpinti šaunamųjų ginklų arsenalu gintis nuo visokių ištroškusių bangladešiečių. Manau, pastarasis variantas su dabartinėmis perspektyvomis yra racionalesnis. Ypač turint mažamečių vaikų - šiuos jau dabar reikėtų mokyti išgyventi sudėtingomis sąlygomis.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2022-08-02 11:39

Lionginas wrote:
2022-08-02 11:08
Geriausia, ką buvo (ir gal vis dar) galima padaryti, tai neleisti klimatui keistis.
Kaip tu siūlai tą padaryti? Gi nesugaudysi atgal visos tos anglies, kuri papuolė į atmosferą per kelis dešimtmečius fosilijų deginimo. Be to, net jei ir sugaudytum - nėra garantijos, kad visa sistema taip automatiškai ims ir sugrįš į pradinę būseną. Gali būt, kad mes jau triggerinom kažkokį phase-transition mechanizmą, ir dabar jau tiesiog nėra jokio kelio atgal - telieka "pralaukti" tą perėjimo fazę, ir paskui pažiūrėti, kas laukia kitoje jos pusėje.
Lionginas wrote:
2022-08-02 11:08
Tarkime, individuali dilema - pirkti elektromobilį ar likti su dyzeliu ir už sutaupytus pinigus apsirūpinti šaunamųjų ginklų arsenalu gintis nuo visokių ištroškusių bangladešiečių.
Jei jau esi nusiteikęs tikrai pesimistiškai, tai lik su dyzeliniu, nes jis mažiau priklausomas nuo vis dar skylėtos elektrinių mašinų pakrovimo infrastruktūros. O pačiu blogiausiu atveju, dyzelinis variklis (iš bėdos) gali veikti ir su įvairiomis riebalų atliekomis - pvz., panaudotu augaliniu aliejumi. Plius gali jį panaudoti kaip generatorių tai pačiai elektrai gaminti, jei jau tikrai bus visai striuka.
Lionginas wrote:
2022-08-02 11:08
Ypač turint mažamečių vaikų - šiuos jau dabar reikėtų mokyti išgyventi sudėtingomis sąlygomis.
Tu gi neturi mažamečių vaikų.. Ar kažką svarbaus praleidau tavo gyvenime?
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2022-08-02 11:51

Vilius wrote:
2022-08-02 11:39
Kaip tu siūlai tą padaryti? Gi nesugaudysi atgal visos tos anglies, kuri papuolė į atmosferą per kelis dešimtmečius fosilijų deginimo. Be to, net jei ir sugaudytum - nėra garantijos, kad visa sistema taip automatiškai ims ir sugrįš į pradinę būseną. Gali būt, kad mes jau triggerinom kažkokį phase-transition mechanizmą, ir dabar jau tiesiog nėra jokio kelio atgal - telieka "pralaukti" tą perėjimo fazę, ir paskui pažiūrėti, kas laukia kitoje jos pusėje.
Mokslininkai mano, kad sumažinus CO2 emisijas klimato kaitą galima sustabdyti. Dėl grąžinimo į kažkokį ankstesnį lygį niekas ambicijų neturi.

Apie kažkokius "gali būti" nesu girdėjęs. Dėl to vyksta kažkokia diskusija? Yra rimto pagrindo manyti, kad tikrai viskas nebesustabdoma? Norėčiau apie tai sužinoti daugiau.
Vilius wrote:
2022-08-02 11:39
Lionginas wrote:
2022-08-02 11:08
Tarkime, individuali dilema - pirkti elektromobilį ar likti su dyzeliu ir už sutaupytus pinigus apsirūpinti šaunamųjų ginklų arsenalu gintis nuo visokių ištroškusių bangladešiečių.
Jei jau esi nusiteikęs tikrai pesimistiškai, tai lik su dyzeliniu, nes jis mažiau priklausomas nuo vis dar skylėtos elektrinių mašinų pakrovimo infrastruktūros. O pačiu blogiausiu atveju, dyzelinis variklis (iš bėdos) gali veikti ir su įvairiomis riebalų atliekomis - pvz., panaudotu augaliniu aliejumi. Plius gali jį panaudoti kaip generatorių tai pačiai elektrai gaminti, jei jau tikrai bus visai striuka.
"Individuali" tai turiu omeny "individuali" vs "kolektyvinė", o ne "asmeninė". Tai yra, čia ne mano, o eilinio piliečio dilema, būti žaliam ar būti realistiškam.
Vilius wrote:
2022-08-02 11:39
Lionginas wrote:
2022-08-02 11:08
Ypač turint mažamečių vaikų - šiuos jau dabar reikėtų mokyti išgyventi sudėtingomis sąlygomis.
Tu gi neturi mažamečių vaikų.. Ar kažką svarbaus praleidau tavo gyvenime?
Neturiu vaikų ir neketinu turėti, ne apie save čia kalbu. Man vienodai rodo, iš kieno vaikų kišenės visi tie padariniai bus suvaldyti. Aš pats asmeniškai esu gana žalias, visą namuose naudojamą energiją pasigaminu pats, ką įmanoma kompostuoti kompostuoju ir t.t. Bet čia labiau dėl to, kad man žvėrelių gaila. Kažkieno ten vaikų ir jų laukiančio sunkmečio man visai negaila. Keista, kaip negaila ir tau.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2022-08-02 12:35

Lionginas wrote:
2022-08-02 11:51
Mokslininkai mano[..]
Jie "mano" tai, už ką jiems moka pinigus. Visas tas "klimato mokslas" jau seniai tapo visišku farsu ir labiau mokslo parodija, nei realiai autoritetinga institucija. Sorry, bet mes dabar per šitą košę turėsim bristi apgraibomis - niekas nieko gero apie tai nežino, o jei ir žino - vis tiek sakys tik tas dalis, kurios yra "korektiškos" pagal dominuojantį naratyvą.
Lionginas wrote:
2022-08-02 11:51
Apie kažkokius "gali būti" nesu girdėjęs. Dėl to vyksta kažkokia diskusija? Yra rimto pagrindo manyti, kad tikrai viskas nebesustabdoma? Norėčiau apie tai sužinoti daugiau.
Tai aš gi tam ir surašiau visus tuos "gali būti" - kad sukomunikuočiau, jog čia yra tik mano mėgėjiški paspėliojimai. Jei tau jie nerūpi, tai tiesiog nebetęskim šitos pokalbio dalies. Nes man nerūpi tavo hipotetinės "diskusijos", kurios tariamai vyksta (ar ne) kažkur kitur.
Lionginas wrote:
2022-08-02 11:51
"Individuali" tai turiu omeny "individuali" vs "kolektyvinė", o ne "asmeninė". Tai yra, čia ne mano, o eilinio piliečio dilema, būti žaliam ar būti realistiškam.
Žinau, jau truputį nuvalkiojau šitą petersonizmą - bet gal geriau tu užsiimk savo kiemo reikalais, o tas hipotetinis "eilinis pilietis", tegul užsiima savo. Niekas tavęs neprašo spręsti globalias problemas už kitus.
Lionginas wrote:
2022-08-02 11:51
Neturiu vaikų ir neketinu turėti, ne apie save čia kalbu.
Žr. mano atsakymą į praeitą pastraipą - nesuk sau galvos dėl kitų žmonių vaikų. Patikėk, taip bus geriau ir tau, ir jiems.
Lionginas wrote:
2022-08-02 11:51
[..] man žvėrelių gaila. Kažkieno ten vaikų ir jų laukiančio sunkmečio man visai negaila.
Gaila žvėrelių, bet ne žmonių vaikų..Tikrai daug šita vieta pasako ir apie tave, ir apie idėjas kurios sukasi tavo galvoje ir informacinėje aplinkoje.
Lionginas wrote:
2022-08-02 11:51
Keista, kaip negaila ir tau.
Kai aš buvau vaikas, mano tėvai negalėjo net įsivaizduoti kokiame pasaulyje aš dabar gyvensiu. Tai aš kažką panašaus galvoju ir apie savo vaikus. Viskas bus visai ne taip, kaip aš dabar bandau projektuoti iš savo kuklių žinių ir dabartinių trendų. Gal bus blogiau, gal geriau, kas ten žino.

Viskas, ką aš galiu padaryti - stengtis, kad mano vaikai užaugtų smalsiais ir protingais žmonėmis, žinotų kaip elgtis visuomenėje, turėtų tam tikrų žinių ir praktinių įgūdžių. Ir manau, kad ir koks netobulas tėvas esu, su šituo darbu kos kas tvarkausi visai neblogai. Tikrai dažnai pastebiu (nors prisipažinsiu, kad šiuo klausimu esu labai šališkas!) ir gaunu feedbacką iš aplinkinių, kad mano vaikai gana gerai integruojasi į savo bendruomenę, ir dažnai būna gerokai nuovokesni/atsakingesni už bendraamžius.
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2022-08-02 14:53

Vilius wrote:
2022-08-02 12:35
Lionginas wrote:
2022-08-02 11:51
Mokslininkai mano[..]
Jie "mano" tai, už ką jiems moka pinigus. Visas tas "klimato mokslas" jau seniai tapo visišku farsu ir labiau mokslo parodija, nei realiai autoritetinga institucija. Sorry, bet mes dabar per šitą košę turėsim bristi apgraibomis - niekas nieko gero apie tai nežino, o jei ir žino - vis tiek sakys tik tas dalis, kurios yra "korektiškos" pagal dominuojantį naratyvą.
Aš esu girdėjęs, kad tokius mokslinius "tyrimus" apmoka automobilių pramonė, iškastinio kuro pramonė, tabako pramonė ir panašiai. Dažniausiai tam, kad gautų "nėra ko jaudintis" rezultatą. Bet nesu girdėjęs, kad juos tokiu mastu apmokėtų visokios gretos thunberg. Na bet gal tau geriau žinoti, tai prašau pasidalinti tokiais atvejais. Arba mandagiai paprašysiu nebekliedėti :)
Vilius wrote:
2022-08-02 12:35
Lionginas wrote:
2022-08-02 11:51
Apie kažkokius "gali būti" nesu girdėjęs. Dėl to vyksta kažkokia diskusija? Yra rimto pagrindo manyti, kad tikrai viskas nebesustabdoma? Norėčiau apie tai sužinoti daugiau.
Tai aš gi tam ir surašiau visus tuos "gali būti" - kad sukomunikuočiau, jog čia yra tik mano mėgėjiški paspėliojimai. Jei tau jie nerūpi, tai tiesiog nebetęskim šitos pokalbio dalies. Nes man nerūpi tavo hipotetinės "diskusijos", kurios tariamai vyksta (ar ne) kažkur kitur.
Aš tiesiog kartais užmirštu, kad tau patinka kalbėti bet ką be jokio challenge'o tam ką, sakai, ar tai būtų nenumaldomai atsiritanti dešiniųjų banga, ar tariamai nesustabdomi klimato pokyčiai. Todėl atsiimu prašymą pagrįsti savo žodžius, nes turbūt beviltiška tikėtis, kad kada nors ryšiesi atsakyti už bazarą.
Vilius wrote:
2022-08-02 12:35
Lionginas wrote:
2022-08-02 11:51
Neturiu vaikų ir neketinu turėti, ne apie save čia kalbu.
Žr. mano atsakymą į praeitą pastraipą - nesuk sau galvos dėl kitų žmonių vaikų. Patikėk, taip bus geriau ir tau, ir jiems.
Lionginas wrote:
2022-08-02 11:51
[..] man žvėrelių gaila. Kažkieno ten vaikų ir jų laukiančio sunkmečio man visai negaila.
Gaila žvėrelių, bet ne žmonių vaikų..Tikrai daug šita vieta pasako ir apie tave, ir apie idėjas kurios sukasi tavo galvoje ir informacinėje aplinkoje.
Tai apsispręsk, suku aš galvą dėl kitų žmonių vaikų ar nesuku :)

Šiaip tam, kad rūpintumeisi vaikais, esi tu ir kiti tėvai. O aš esu tam, kad rūpinčiausi kuo tik man patinka. Bet dėkui už nuomonę, labai vertinu :roll:
Vilius wrote:
2022-08-02 12:35
Lionginas wrote:
2022-08-02 11:51
Keista, kaip negaila ir tau.
Kai aš buvau vaikas, mano tėvai negalėjo net įsivaizduoti kokiame pasaulyje aš dabar gyvensiu. Tai aš kažką panašaus galvoju ir apie savo vaikus. Viskas bus visai ne taip, kaip aš dabar bandau projektuoti iš savo kuklių žinių ir dabartinių trendų. Gal bus blogiau, gal geriau, kas ten žino.
Na yra labai daug pagrindo manyti, kad bus tam tikrų problemų su klimatu.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2022-08-02 15:35

Lionginas wrote:
2022-08-02 14:53
Arba mandagiai paprašysiu nebekliedėti :)
Kaip sau nori. Man šitas pokalbis irgi menka pramoga, tai galim čia ir baigti.
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2022-08-02 15:40

Vilius wrote:
2022-08-02 15:35
Lionginas wrote:
2022-08-02 14:53
Arba mandagiai paprašysiu nebekliedėti :)
Kaip sau nori. Man šitas pokalbis irgi menka pramoga, tai galim čia ir baigti.
Ir galim ir baigiam, juk savo darbą kaip ir atlikai - paskleidei eilinį feiką apie globaliu mastu papirktą mokslo bendruomenę, misija įvykdyta, tai prasmės tęsti tikrai nebėra.
Post Reply