Grozio kulto problema

Kokia moralės kilmė? Kaip turėtumėme elgtis? Aptarkime visa tai šiame forume.
Post Reply
Skeptainis
naujokas
Posts: 3
Joined: 2007-12-29 01:52

2007-12-29 02:02

Psichologai seniai pastebėję, kad gražaus kūno sudėjimo žmonėms kur kas lengviau susirasti darbą. Jeigu pas darbdavį ateis du vienodo išsilavinimo ir kitais anketos duomenimis nesiskiriantys žmonės, tai kur kas didesnė garantija, kad bus priimtas išvaizdesnis. Pagaliau nereikia specialistų tyrimų. Dabar, kai lengvai galima pasirinkti darbuotojus, kontorose, prekybos centruose, kitose aptarnavimo vietose, beveik visur pamatysime gražutes jaunas merginas ar atletiško sudėjimo vyrukus. Darbdavius galima suprasti: simpatiški darbuotojai gali pritraukti daugiau klientų, pagerinti verslo galimybes. Kitas klausimas, kur dingti negražiems, ne tokio tobulo sudėjimo?
Darbo problema – grožio kultą garbinančioje visuomenėje nepatraukliems žmonėms sunkiau įgyvendinti savo tikslus.
Du psichologai iš Niujorko (Ionos koledžo) Wesley’is Kaysonas ir Andrea de Santis – sugalvojo atlikti “eksperimentą” siekiant išsiaiškinti ar išorinis grožis gali padėti sutrumpinti bausmės atlikimo laiką. Kad patvirtintų šį teiginį, tam tikrų asmenų buvo paprašyta atlikti prisiekusiųjų vaidmenį fiktyvioje apiplėšimo byloje. Bausmė priklausė nuo teisiamųjų grožio. Gražiems nusikaltėliams jie siūlė vidutiniškai 9,7, o negražiems – 14,7 metų kalėjimo. Psichologas Karlas Wuenschas iš Rytų Karolinos universiteto atliko labai išsamius tyrimus ir gavo panašų rezultatą. Jis padarė išvadą, kad su gražiais žmonėmis teismuose elgiamasi geriau irk ad tai pasitvirtina ne tik tariamuose kriminalinėse bylose, bet ir civiliniuose teismo procesuose. Taip pat Wuenschas nustatė, kad gražūs žmonės atrodo patikimesni, sąžiningesni, sumanesni, šiltesni ir draugiškesni, o negražūs laikomi tinginiais, nesugyvenamais, nesąžiningais. Wuenschas sako, kad žmonės linkę daryti išvadą “kas gražus, tas ir geras” (Rosetree R., 2003, p. 306).
Taip pat psichologų atlikti tyrimai rodo, kad nelabai patrauklūs savo išvaizda vaikai ir paaugliai bendraamžių mažiau vertinami ir mylimi, be to, jiems dažniau priskiriami neigiami elgesio polinkiai. Išoriškai simpatiškiems vaikams lengviau atleidžiami jų nederami veiksmai, laikant juos kažkuo atsitiktiniu ir netipišku. Tuo tarpu nederamas nelabai simpatiškų vaikų elgesys laikomas tarsi savaime suprantamas, iš jų tarsi to ir laukiama (Baršauskienė V., Janulevičiūtė B., 1999, p. 43).


Seniau man atrode, kad cia tik as esu uzsikompleksaves ir sureiksmines zmogaus isvaizda. Galvojau, kad del tokiu minciu gali isgyventi tik psichologiniu problemu turintis zmogus, bet dabar matau, kad problema yra ne manyje, o mane supancioje aplinkoje ir kad mano mintys, gal ir labiau sureiksmintas nei pas kitus zmones, taciau yra tikslus realybes atspindys ir nieko cia patologisko nera. Negrazus zmones kaip negrai baltuju tarpe, o diskriminacija yra leidziama ir skatinama. Negrazus zmones, kaip invalidai krepsinio aiksteleje, taciau taisykles visiems vienodos.

Tai ka gi zmogui daryti, kaip taikstytis su tokia prigimtine neligybe ir diskriminacija? Kaip aukleti vaikus? Kaip rinktis gyvenimo partneri ir t.t. Panasus klausimai kyla kiekviena diena ir jau nuo senu laiku, nei vienam ju nerandu atsakymu.

Pavyzdys:

Yra negrazi mergina. ~10-tais gyvenimo metais jai prasideda kompleksai, ji uzsisklendzia savyje, verkia, depresuoja, galvoja apie savizudybe ir panasius dalykus. Iseities tokiai merginai kaip ir nera, vienintele tolesnio gyvenimo galimybe - kibti i mokslus ir skintis kelia per gyvenima tik savo milziniskomis pastangomis isugdytu protu treciaeilese pareigose. Apie grazia santuoka ir tobula meile ji sau neleidzia net pasvajoti. Kiekviena diena pasnekovu reakcija primena siai merginai apie jos isvaizda ir taip toliau. Po to visas sis dalykas persiduoda jos vaikams ir ji viska isgyvena dar karta, tik si syki skausma mato savo vaikuose, o tai yra dar skaudziau ir sunkiau isgyventi. Negrazi isvaizda daro bene didziausia itaka sios merginos/moters gyvenimui, nebent ji yra geniali mokslininke ir ja vertina uz jos laboratorinius darbus. Nesunku isivaizduoti atvirkscia varianta - jokiu pastangu, kalnai pinigu, o jei dar kruopele proto turesi, tai ir laime bei meile savo gyvenime regesi.

Klausimas kad ir toks: KAIP AUKLETI SAVO VAIKUS (ypac mot. gim.)? Ar vaikui reikia nubrezti jo ribas, kuriamas grozio standartu ar geriau leisti paciam tai suprasti? Ka pasakyti dukteriai, kuri isgyvena del to, jog jai bus daug sunkiau susirasti norima darba, patrauklu sutuoktini ir net jei ji dirbs ir stengsis is visu jegu, vis tiek gaus maziau, nei uz ja grazesne, bet maziau pastangu idejusi moteris?

Gana keistas ir ziaurus butu toks pamokymas, taciau labia teisingas ir nuosirdus. "Mazute, nesistebek, kad Jurate uz tave gauna geresnius pazymius ir yra labiau megstama aplinkiniu. Ji uz tave grazesne, todel jai viskas daug lengviau, o tau reikia labiau pasistengti ir zaveti aplinka ne savo isore, taciau vidinem savybem. Zinoma ir apie trumpus sijonelius, malonius pavirsutiniskus vakarelius, pirmaja beprotiska meile tau svajoti nevertetu. Lygiai taip pat ir apie aukstesnius tikslus svajoti tau nederetu. Ismok slopinti savo norus ir pasitenkinti vidutinybes gyvenimu ir nors protines galimybes leis siekti daugiau, taciau tavo isvaizda tam trukdys ir jei vis gi nuspresi eiti toliau, tai patirsi labai stipru aplinkiniu spaudima, kuris galiausiai tave suzlugdys. Atsivertusi bet koki zurnala nerasi nei vienos negrazios moters, o dabar pagalvok kodel."

Taip pat idomu: AR JUS PRITARIATE TOKIOMS MANO MINTIMS? AR DEL TO ISGYVENATE? KOKI POZIURI NAUDOJATE, KOKIA APSAUGA SUSIKURIATE? Kokie galetu buti alternatyvus fizinio grozio suvokimo variantai?
Šešėlis
senbuvis
Posts: 1127
Joined: 2007-08-01 21:58

2007-12-29 03:43

Beveik nepritariu tavo mintims. Nėra tokio dalyko kaip „universaliai gražus žmogus“. Man asmeniškai gali būti gražus praktiškai bet koks žmogus, kurio amžius ≈±20 metų nuo manojo, kuris prausiasi, nešioja švarius drabužius ir nedvokia. Taip pat daug reikšmės turi asmeninė patirtis, skonis ir kiti labai subjektyvūs dalykai.

Be to, kūną galima tobulinti, ypač mūsų laikais galimybių nors vežimu vežk.

Tačiau taip, mums yra peršamas tam tikras grožio etalonas, kuriam nepaklusti gali reikšti daug keblumų. Bet dauguma šio etalono laikosi ir gan sėkmingai.
Apostatas
senbuvis
Posts: 3056
Joined: 2005-03-07 17:43

2007-12-29 11:23

Geriausią būtų to vaiką paguost (jei reikės guost) tuom, kad plastinė chirurgija ir šiaip visas kosmetikos pasaulis yra labai ištobulėję, ko pasekoje, jis (tas vaikas) turi galimybių tapt tokiu pat gražiu, arba bent gražiu kažkuria kūno dalimi. Kitą vertus ir negražūs daug pasiekia ( tampe direktoriais beigi prezidentais) savo darbštumu, atkaklumu beigi kitomis savybėmis, kuriomis kompensuoja išorinio grožio nebuvimą.
User avatar
Morrigan
skeptikas
Posts: 516
Joined: 2004-09-06 18:51
Location: Kaunas

2007-12-29 13:04

žmonėms patinka gražūs daiktai, bet dažniausiai jie dar turi būti ir funkcionalūs. aptarnavimo sferoje žmogaus patrauklumas atlieka tam tikrą funkciją - pritraukia klientus. Bet tai tik eilinis triukas. jei nori nusipirkti kompiuterį, o prie tavęs prieina dailus raumeningas vyrukas, kuris, deja, jokios reikalingos informacijos suteikti negali - kreipsies į kitą konsultantą. o darbe, kuriame reikia ypatingo išmanymo ar patirties į išvaizdą apskritai neatsižvelgiama.
jei sveri 90 kg ir nori dalyvaut modelių atrankoje - vargu ar kas pavyks, jei tavo ūgis 1,60 cm ir nori būti profesionaliu krepšinio žaidėju - vėl problemos. bet niekas netrukdo pasirinkti kitą sritį ir būti puikiu specialistu.
O ar tikrai mokykloje ar universitete mėgstami tik gražūs? o gal juos mėgsta dėl kokių asmeninių savybių - aktyvumo, veiklumo, geranoriškumo, šmaikštumo? na, žinoma, jei esi tobulų veido bruožų ir dailios figūros, gali tikėtis kad tau parašys balu kitu daugiau ar iš pasigailėjimo vietoj neigiamų 4 gausi 5.
dėl tobulos meilės ir santuokos taip pat visišką netiesą rašai. Yra daug velniškai gražių moterų, kurios niekaip neranda artimos sielos ir labai simpatiškų vyrų, galinčių suviliot beveik bet kurią moterį, bet taip pat nerandančių tos, su kuria norėtų sulaukt senatvės. tai gal problema ne liemens apimtyje ir milimetrų skaičiuje nuo akių iki lūpų kampučių?
o dėl vaikų...jei šeimoje vyrauja kūno kultas ir išorės sureikšminimas, visai tikėtina, kad žurnalinės moterys ir vyrai bus vaiko etalonas. ir, ko gero, reiktų ne su gyvenimo žiaurybėm jį supažindint (dėl grožio reikšmės spalvas tikrai gerokai sutirštinai), o skiepyti sveiką pasitikėjimą savim.
Apostatas
senbuvis
Posts: 3056
Joined: 2005-03-07 17:43

2007-12-29 19:02

Na, nežinau kodėl Morrigan bando paneigt mokslinius tyrimus, kurių gausa nekelia abejonės gražumo įtakos mumyse. Gal dėl to, kad akcentuoti vidinį grožį ( kažkokias vidines savybes) yra laikoma dorovinga ir dvasinga, o išorinis grožis laikomas tuščiu dalyku, bent jau sąmoningai.
sole
naujokas
Posts: 44
Joined: 2007-11-19 22:54

2007-12-30 00:38

Isorinis grozis anaiptol nera tik taisyklingi bruozai ir standartus atitinkantis kunas. Didziaja grozio dali visgi sudaro mimika, manieros, laikysena, judesiai, t.y. vidines savybes, atspindimos isoreje. Visiskai nefotogeniskas zmogus paso nuotraukoje gyvai bendraujant gali atrodyti zavingas
Skeptainis
naujokas
Posts: 3
Joined: 2007-12-29 01:52

2007-12-30 14:32

patiko sole pranesimas.

mimika atspindi zmogaus savijauta.
laikysena - zmogaus santyki su sportu, fizinio kuno puoselejimu.
manieros - kulturini ishprusima
laisvi nevarzomi judesiai - kompleksu nebuvima

visa tai pasiekiama sunkiu darbu su savimi. galima pagalvoti, kad graziam zmogui ta pasiekti yra lengviau, taciau jis turi daugiau pagundu, maziau motyvacjos dirbti su savimi, todel taip daznai matome pritrenkiancias blondines, tinkancias tik vienos nakties nuotykiui.

aciu sole, turesiu dabar nauju minciu ir apie jas galvosiu :)
Skeptainis
naujokas
Posts: 3
Joined: 2007-12-29 01:52

2007-12-30 14:36

Zinoma, cia tu labiau apie patraukluma kalbejai.

Patrauklumas – tokia žmogaus elgsena ir jo dorovinės savybės, kurios skatina kitus žmones pastebėti jį, juo gėrėtis ir žavėtis. Patrauklus žmogus – tai pirmiausia gerai išsiauklėjęs, aukštos elgesio kultūros, mandagus, gražių manierų asmuo. Jam būdingas gerumas, nuoširdumas, švelnumas, delikatumas, elegancija ir kitos teigiamos savybės. Toks žmogus yra labai įtaigus, jis žavi, skleidžia gerą nuotaiką, maloniai nuteikia. . Be abejo, patrauklumui nemažos reikšmės turi ir fizinės žmogaus savybės, ypač veido bruožai (Žemaitis V., 2005, p. 251).
Tačiau šios savybės patrauklumui neturi lemiamos įtakos. Jeigu žmogus bus vulgarus ir primityvus, bukas ir šiurkštus, tai jo įgimti bruožai nesumažins pasišlykštėjimo, kurį sukelia jo nevalyvas elgesys. Sutinkame nemažai žmonių, kurie neišsiskiria savo išvaizda, bet jų vidinė, dvasinė įtaka yra tokia didelė, kad visiškai pakeičia ir jų išorę. Vidinis grožis spindi veide, visuose balso tonuose, manierose. Žemaitis V. (2005) teigia, kad dvasinis žmogaus žavumas yra aukštesnė grožio forma, suteikiantis jam tikro patrauklumo. „Graži siela ir architektūrinio gražumo stokojantį pavidalą pripildo neatsispiriamo grakštumo. Dažnai ji nugali net prigimties luošumus“ (Šileris F.)
User avatar
insurrectum
pradedantis
Posts: 493
Joined: 2006-09-28 15:01

2008-01-10 19:41

Evoliucija ir blogi genai...

Viena yra kultūra ir mados, kaip šiandien suprantam tą grožį, t.y. nuo Rubenco sunkiasvorės iki distrofikės ant podiumo, nuo antikos Heraklio iki Brazausko...

Visai kas kitą yra instinktyvus "grožio" supratimas, kuriuo pasižymi net musės: jos nesiporuoja su musiėmis kurių sparneliai neimetriški. Vengia blogų genų.

Mes irgi vengiam ir diskriminuojam. Jei ne poruotis, tai iš gaujos išguiti, tąjį blogą geną.

Va, suradau ne įtin dailų veidelš ir pažaidžiau su simetrija... Jei reiktų rinktis 2 iš trijų, katroji kandidatūra atkristų?
Attachments
ugly2.JPG
Ugnyteee
naujokas
Posts: 20
Joined: 2008-05-04 18:40
Location: Vilnius

2008-05-05 21:36

1-a atkristų ...
modose
naujokas
Posts: 5
Joined: 2008-10-08 18:16

2008-10-12 17:40

Skeptainis wrote:patiko sole pranesimas.

mimika atspindi zmogaus savijauta.
laikysena - zmogaus santyki su sportu, fizinio kuno puoselejimu.
manieros - kulturini ishprusima
laisvi nevarzomi judesiai - kompleksu nebuvima

visa tai pasiekiama sunkiu darbu su savimi. galima pagalvoti, kad graziam zmogui ta pasiekti yra lengviau, taciau jis turi daugiau pagundu, maziau motyvacjos dirbti su savimi, todel taip daznai matome pritrenkiancias blondines, tinkancias tik vienos nakties nuotykiui.

aciu sole, turesiu dabar nauju minciu ir apie jas galvosiu :)
Skeptaini, jūs su sole kalbate apie dvasinį grožį,
apie tai, kas vyksta tavo viduje ir kaip tu gali
reaguoti į visą tave supančią aplinką.
Nemanau, kad tam reikia daug darbo su savimi.
Reikia noro keistis ir pradėti į pasaulį žiūrėti kitaip,
norėti būti geresniam, nei esi dabar.
Apibendrinant, galime teigti, kad išorinis grožis yra
glaudžiai susijęs su sielos reikalais.
Tai, žinoma, kažkiek padaro žmogų žavesnį, labiau norisi su juo bendrauti,
bet kiti žmonės jausis maloniai dėl jo vidaus, tikrai ne dėl išorės.
Tokia tat, mano nuomone, tiesa. :wink:
User avatar
MaikUniversum
senbuvis
Posts: 1207
Joined: 2008-09-27 21:58
Location: Vilnius

2008-10-13 09:40

Jei visi žmonės būtų gražūs (t.y. fiziškai tobuli), grožio sąvoka išnyktų. Bėgant laikui keičiasi ir fizinio grožio supratimas. Tad absoliučių dalykų nėra. Visi žmonės skirtingi ir skirtingai tą grožį supranta. Tokia mano nuomonė.
Post Reply