"Moralinė butinybė (sankcija)"

Kokia moralės kilmė? Kaip turėtumėme elgtis? Aptarkime visa tai šiame forume.
Post Reply
User avatar
Marius Urbelis
pradedantis
Posts: 180
Joined: 2008-10-14 17:01

2008-11-13 19:34

Sakydamas "Moralinė butinybė", omenyje turiu racionalią priežastį, pasiaukoti, vykdant, individo nuomone, moralų elgesį ir nevykdant amoralaus. Galimi konkretūs atvejai. Manau, kad kalbu apie moralės "sankciją".

Pažymiu "racionalią" dėl to, kad dažnai argumentojama neracionaliai, o tai manau mums neatskleidžia kokia yra tikrovė (daniausiai yra manipuliavimo "įrankis"). Jei žinote neracionalaus argumentavimo būdą, kuris mums atskleidžia ar padeda atskleist,i kokia yra tikrovė, ir kuris dėl šios priežasties, galėtų pakoreguoti šį "moralinės butinybės" apibrėžimą, gerai būtų, kad pateiktumėte jį čia.

Asmeniškai aš tokios priežasties niekad "nemačiau" ir manau, kad ši tendencija išliks, todėl dėl "moralės" nesiaukoju. Jei jūs kada nors gyvenime radote racionalią priežastį, kuri jus konkrečiu atveju motyvuotų elgtis "moraliai" ar nesielgti "amoraliai", gerai būtų, kad jį čia pateiktumėte.

Esu giliai įsitikinęs, kad "Moralinė butinybė" neegzistuoja, yra tik iliuzija, sukelta evoliucijos " reiškinio" (žiūrint plačiau), kuris determinavo mūsų DNR esančias kiekvieno individo ląstelėse kuriančiose jų smegenis, kartu instinktus, galų gale ir moralinį instinktą (nesu tikras, kad tai instinktas, bet neesmė, svarbu, kad tai, kažkas esantis mūsų smegenyse, dėl evoliucijos). IMHO manu, kad šis "moralinis instinktas" tiesiogiai veikia tikrovės jausmą (tikriausiai taip pat instinktą), o tai skatina neracionakų argumentavimą.

Jei evoliucija yra netikslinga (šiaip vyksta ir tiek) tai tokia pati yra ir moralė, jei ne tai manau už to arba to viduje ir už jo turi slypėti intelektas, ko kažkodėl šio forumo dalyviai kažkodėl labai nemėgsta :D.

Esu giliai įsitikinęs, kad Moralė, pradedant evoliucija, jei intelekto už evoliucijos nėra, be "Moralinės butinybės" (sankcijos) - nuolat instinktyviai derinamas taisyklių sąrašas, grįstas nevertais (man, bet esu giliai įsitikinęs, kad (jei gerai pagalvotumėt) ir jums) dėmesio argumentais, o jų laikymasis prilygsta netikslingam t.y. bele kokiam taisykliu rinkinio laikymuisi, kad ir "pisam savo motinas kiekvieną šeštadienį" taisykliu rinkiniui, iš pradžių atrodančiam "beprotišku" ("iliuzija"), bet esant tam tikrom sąlygom, pvz.: psichologiniam daugumos nuomonės spaudimui ir nedideliam "moralinio instinkto" poveikio tendencijai, gali būti pradedamas masiškai laikyti realybe. Pvz.: Nacistinėje Vokietijoe žydų "žeminimas" ir net žudymas - "teisingas". Šiuo atveju, manau, esminė sąlyga - bendruomeniškumo jausmas (istinktas) iškreiptas į valstybės "iškėlimą", "sudievinimą".

Vieną kartą protingas žmogus sako kitam žmogui: vieną dieną visas šaltinių vanduo taps užkrėstas ir visi, kas gers jį išprotės. Žmogus paklausė jo ir pradėjo kaupti vandens atsargas. Vieną dieną taip ir atsitiko - visas pasaulio šaltinių vanduo tapo užkrėstas ir visi, kas jį gėrė išprotėjo. O žmogus kaupęs vandens atsargas, vandenį gėrė iš atsargų ir neišprotėjo. Šis žmogus pradėjo aiškinti žmonėms, kad negertų šaltinių vandens, nes išprotės. Žmonės pradėjo jį laikyti išprotėjusiu. Todėl pradėjo žmogelis gerti šaltinių vandenį ir galiausiai pats išprotėjo. O žmonės pagalvojo, kad jis išgijo.

Jei moralė yra tokia - gyvenam išprotėjusiam iliuzijų pasaulį ir daug kam iš mūsų reikėtų "pasigyditi".

Jei moralė yra tokia, nemanau, kad šis klausimas turėtų būti tabu - turime teisinę sistemą ir užtektinai išsivysčiuses visuomenes - susiformavusias valstybes, kurios įstatymams suteikia galią.
Last edited by Marius Urbelis on 2008-11-14 16:56, edited 2 times in total.
Apostatas
senbuvis
Posts: 3056
Joined: 2005-03-07 17:43

2008-11-14 09:19

Visko neskaičiau, bet manau esi labai teisus, o ir moralės temų forume pastaruoju metu trūko juk dar liko neišnagrinėtos moralinė logika, moralinis destruktyvumas, moralios morkos ir etc. :)
Post Reply